کم‌خوابی و اثرات آن

بی خوابی واثرات آن

کم‌خوابی در هر سنی، نه فقط موجب می شود که فرد نتواند کار روزانه خود را به خوبی انجام دهد، بلکه موجب مشکلاتی در رابطه با سلامت و سالم زیستن او می گردد:

۱- امکان تصادف و خطرات ناشی از آن افزایش می یابد.

۲- مصرف بیش از حد غذا که معمولاً هنگام کم‌خوابی انجام می گیرد، خود باعث چاق شـدن فرد می گردد.

مطالعات نشان داده است افراد سالمندی که

مقدار گلوکز، انسولین و لیپیتین بدن اثر می گذارد و موجب گرسنگی و در نتیجه زیاد خوردن و چاقی می گردد.

۳- امکان ابتلا به دیابت و بیماریهای قلبی در فردی که دچار کم خوابی است، بسیار است.
۴- ابتلا به بیماریهای روانی و اعتیاد در اثر کم خوابی بیشتر می شود.
۵- تغییر خلق و خوی فرد در روز و واکنش منفی به مسایلی که رخ می دهد، بیشتر می گردد.
۶- فرد کم خواب با زنگ زدن ساعت که نزدیک تختخواب اوست، به سرعت بیدار می شود.
۷- با سختی و بی میلی از رختخواب خود بلند می شود.
۸- بعدازظهرها بی حال است و نمی تواند کار کند.
۹- فرد کم خواب در برخورد با دیگران و در جلسات و گفتگوها، خواب آلود است و شرکت فعال ندارد.

زیاد خوابیدن و اثرات آن

زیاد خوابیدن (۹ ساعت یا بیشتر) نیز موجب مشکلاتی می گردد، از جمله این که:

۱- امکان تصادف و خطرات ناشی از آن افزایش می یابد.

۲- همان طوری که زیاد خوردن غذا منجر به بروز مشکلاتی در سلامتی انسـان مـی شـود، خوابیدن بیش از حد نیز موجب بیماری می گردد، مخصوصاً اگر توأم با افسردگی و مشکل اقتصادی باشد.

چه عواملی به خواب رفتن کمک می کنند؟

ورزش کردن قبل از خوابیدن: ورزش سبک قبل از خوابیدن موجب می شود که درجه حرارت بدن بیشتر گردد و هر فردی در هر سنی بهتر بخوابد، ولی نباید دو ساعت قبـل از خواب، ورزش ایروبیک انجام داد، بلکه ورزشهای سبک و یوگا مناسب تر است.
انجام شعائر دینی و مذهبی: هر فردی هنگام خوابیدن باید تصور کند که کار روزانه تمام شده است، خواندن داستانهای دینی و مخصوصاً انجام آیین های مذهبی که مورد علاقه بعضی افراد است، موجب می شود که افکار پریشان و درهم فرد کم شود و با آرامش و راحتی به خواب برود.

خوردن مواد غذایی که ممکن است به خواب رفتن کمک کند: مطالعات نشان داده است که غذای بخصوصی که به خواب رفتن کمک شایانی کند، وجـود نـدارد، ولی غذاهایی که دارای تریپتوفان (یک نوع ماده پروتئینی) هستند، مانند یک لیوان شیر گرم، موجب خواب بهتر می گردند. غذاهای دیگری که دارای تریپتوفان میباشند، مانند مغزجات و عسل ممکن است به خواب رفتن فرد کمک کنند. خوردن غذای سبک مانند غـلات که دارای کربوهیدرات است با یک لیوان شیر گرم یا نوشیدن یک لیوان چای سبز که دارای تئین است نیز، در به خواب رفتن فرد کمک خواهد کرد. برعکس، خوردن نوشابه ها یا مواد غذایی که دارای کافئین می باشند، همچنین مصرف غذای چرب به علت هضم مشکل آن، موجب بی خوابی می شود.

حمام گرفتن قبل از خواب: مطالعات نشان داده اسـت کـه حمـام گرفتن قبـل از خوابیدن در هر سنی در شیرخواری، کودکی، جوانی و به خصوص در سنین ۶۵ سـال بـه بالا، در به خواب رفتن و کیفیت آن اثر بسیار مثبت دارد. حتی حمام پاها درسنین سالمندی قبل از خواب، به خوابیدن کمک خواهد کرد.
عدم تماشای تلویزیون و کار با کامپیوتر قبل از خواب: بعضی افراد دوست دارند در حالی که تلویزیون تماشا می کنند به خواب بروند. در این حالت، روشنایی و صـدای تلویزیون در نیمه شب باعث بیداری می شود. کار کردن با کامپیوتر نیـز قبـل از خـواب موجب درهم شدن افکار و بی خوابی شبانه می گردد.

رعایت زمان خوابیدن و بیدار شدن: زمان خوابیدن و بیدار شدن در کیفیت خوابیدن بسیار مؤثر است، چه در دوران کودکی و چه درسنین سالمندی. هر فردی باید در ساعت معین و مشخصی در شب بخوابد و روز بعد در ساعت معینی بیدار شود تا مغز و بدن او به این زمان عادت کند.

عدم مصرف مایعات قبل از خوابیدن: اگر ادرار کردن در
می گردد، چند ساعت قبل از خوابیدن هیچ گونه مایعاتی ننوشید.